Nauczyciele i prowadzący zendo

Rōshi Yamada Mumon
Główny nauczyciel, pierwotny założyciel ODZ
Rōshi Shodo Harada
Główny nauczyciel ODZ
Genyu Jurek Jagucki
Lider ODZ Polska
Seigen Szymon Olbrychowski
Lider ODZ Polska

Rōshi Yamada Mumon (1900-1988)

Gdy był młody jego ociec chciał by został prawnikiem, rozpoczynając swoją edukacje, usłyszał słowa Konfucjusza mówiące: „Lepiej niż być prawnikiem, jest tworzyć świat, w którym prawnicy nie są potrzebni.” Gdy młody Yamada Mumon usłyszał te słowa, stało się dla niego jasnym, że praca prawnika nie da mu pełni satysfakcji i tak rozpoczęło się poszukiwanie drogi, która by ją dała. Jednego dnia usłyszał, że Kawaguchi Ekai wrócił z podróżny do Tybetu (był on tym pierwszym japońskim Mistrzem Zen który odbył taką podróż), który miał dać mowę: „Droga Bodhisatwów”. Kawaguchi Ekai nauczał, że nie jesteśmy wstanie pokryć całego świata miękką skórą, ale póki mamy buty na nogach, jesteśmy w stanie dojść wszędzie cały czas idąc po skórze. Głosił również, że mimo iż nie jest możliwym by przykryć dachem cały świat, chroniącym nas przed deszczem, to jeśli każdy posiadałby parasol, wszyscy byli by w stanie przed deszczem się ochronić. Idąc za tym, mimo, że nie możliwym wydaje się uwolnienie każdej pojedynczej osoby od cierpienia, to jeśli jedna osoba doświadczyła końca cierpienia, pozostali ludzie będą tym zainspirowani i również u nich pojawi się aspiracja by nosić „skórzane buty i parasol” oświecenia. To jest drogą Bodhisatwów. Nawet jeśli pojedyncza osoba nie jest wstanie wyzwolić całej ludzkości, może ona pokazać, że istnieje taka możliwość i zamanifestować „ prawdziwe światło”. Yamada Mumon Roshi został uczniem Kawaguchi Ekai, lecz intensywna i surowa praktyka Zen spowodowała, że zachorował na gruźlicę. Długie lata spędził żyjąc w izolacji, czekając na swój koniec. Gdy pewnego słonecznego dnia czerwca, zobaczył kwiaty Nandiny i doświadczył przebudzenia. Napisał wtedy wiersz: „Wszystkie rzeczy objęte są uniwersalnym umysłem, Poweidzał mi chłodny wiatr, tego poranka.” Również jego ciało zostało wyleczone. By dalej zgłębić urzeczywistnienie prawdziwej Natury Buddy, wstąpił do świątyni Empukuji na wiele lat, następnie przeniósł się do świątyni Tenryuji, gdzie kontynuował swoje zgłębianie Umysłu Buddy do wieku 51 lat, pod okiem Seisetsu Genjo Roshiego. Następnie rozpoczął nauczanie jako Mistrz Zen w Shokufuji w Kobe. Okres Drugiej Wojny Światowej był bardzo aktywnym czasem w jego życiu. Nauczał wielu zagranicznych uczniów, brał udział w wielu uroczystości m.in. otwarcia Daibosatsu Zendo w Stanie Nowego Yorku, odwiedził Mount Baldy Zen Center w Kaliforni, podróżował do Meksyku, do Indii gdzie wybudował japońską świątynię w Bodhgaya, miejscu Oświecenia Buddy. W Europie pomagał inicjować duchową wymianę miedzy Chrześcijaństwem i Buddyzmem. W późniejszym okresie został opatem Reiunin,  głównym opatem Kansho-san gałęzi Myoshinji szkoły Rinzai oraz dyrektorem Honazono Collage. Był wspaniałym nauczycielem, wielkim mistrzem, z wieloma uczniami, do końca swoich dni żyjąc jako prosty mnich, każdą minutę życia poświęcając ludziom.

Według G. Victora Sōgena Hori w książce The Faces of Buddhism in America: „Uczniowie Yamady Mumon Rōshi mówią, że poza pokojem sanzen wyglądał i zachowywał się jak mały, wątły, niematerialny taoistyczny pustelnik, ale to w pokoju sanzen , nagle zamienił się w lwa.”

Dnia 24.12 społeczność One Drop Zen tradycyjnie upamiętnia dzień jego śmierci recytacją sutr. Dnia 24.06 w podobny sposób upamiętniamy dzień jego urodzin.

Rōshi Shodo Harada

Urodzony w 1940 roku, mistrz zen, opat Sogenji, świątyni Zen w Okajamie w Japonii, spadkobierca Dharmy Roshiego Mumona Yamady z linii Inzan tradycji Rinzai Buddyzmu Zen. Zanim został opatem Sogenji praktykował z Roshim Mumonem przez dwadzieścia lat w klasztorze Shofukuji w Kobe. Roshi Yamada Mumon był jednym z wielkich mistrzów Rinzai dwudziestego wieku, znanym ze swojej otwartości oraz poważnego i rzetelnego nauczania zarówno ludzi świeckich jak i wyświęconych mnichów. Jego nauki skierowane były do wszystkich: mnichów, ludzi świeckich, mężczyzn i kobiet różnych narodowości jako prosty i bezpośredni przekaz Buddyzmu Mahajany. Nauczał, że wszystkie istoty od samego początku obdarzone są czystą, nieskalaną naturą, a jego przesłanie brzmiało: zapomnij o swoim małym ego, wejrzyj bezpośrednio w swoją prawdziwą naturę i z tą czystością i mądrością oddaj wszystko dla wyzwolenia innych istot. Roshi Harada kontynuuje to dzieło z tą samą otwartością i energią, a Sogenji jest bardzo wyrazistym tego owocem. Jest to klasztor, gdzie ludzie wyświęceni i świeccy, kobiety i mężczyźni różnych narodowości praktykują Zen Rinzai. Roshi Harada naucza w sposób szeroki i praktyczny, podkreślając rolę twórczej i kreatywnej obecności w każdej chwili na drodze, zbudowanej poprzez właściwe oddychanie (sussokan) i współczujący umysł, który pozwala nam na niej trwać. We wrześniu 1893 roku Siaku Soen dał pierwszy oficjalny wykład Zen na Zachodzie w Światowym Parlamencie Religii w Chicago. Jako mnich Siaku Soen praktykował w Sogenji i w tym samym klasztorze Roshi Harada kontynuuje zaczęte przez niego dzieło. Każdego roku Roshi Harada jeździ do Stanów Zjednoczonych, Europy, Indii by poprowadzić sesshin i udzielać nauk uczniom z całego świata. Aby kontynuować praktykę powstało z jego wsparciem wiele grup prowadzących regularną praktykę zazen w 14 krajach świata. Wiele z tych osób odwiedziło Sogenji, aby w klasztornym otoczeniu poznać istotę jego nauk. Roshi Harada w każdej minucie swojego życia i we wszystkim czym się zajmuje daje możliwość odnalezienia naszej prawdziwej natury, którą wszyscy posiadamy. To właśnie ofiarowuje wszystkim gdziekolwiek są.

Genyu Jerzy Jagucki

Urodzony w 1947 roku, dyplomowany nauczyciel jogi wg metody Iyengara w stopniu Intermediate Senior III. Fizjoterapeuta i licencjonowany terapeuta manualny.
Założyciel i właściciel Szkoły Jogi Jurka Jaguckiego od 1981r. Z Jogą związany od początku 1981, praktykę Zen rozpoczął z końcem 1981, rozwój z Jogą Iyengara rozpoczął gdy tylko trafiła do Polski 1984r. Zajmuje się terapią manualną od chwili, gdy go zafascynowała w 1985r. Od 1981 roku prowadzi regularne kursy jogi, relaksu, oraz treningi antystressowe w Szczecinie, Polsce, Słowacji, Litwie, Łotwie, Rosji i Szwecji. Aktualny certyfikat nauczyciela Seniora pozwala mu prowadzić treningi nauczycielskie i egzaminować nauczycieli stopnia Introductory i Junior i Senior I. Doskonali swój warsztat głównie w rehabilitacji dysfunkcji kręgosłupa i stawów jogą oraz terapią manualną. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Medycyny Manualnej. Od ponad 28 lat praktykuje medytację zen, dzieląc mądrością płynącą ze swoich doświadczeń w każdej chwili swojego życia.

Seigen Szymon Olbrychowski

Urodzony w 1983 roku, świecki uczeń Roshiego Shodo Harady, pod okiem którego rozpoczął naukę medytacji Zen w wieku 22 lat. Praktykę doskonali od ponad 17 lat uczestnicząc regularnie w odosobnieniach medytacyjnych prowadzonych przez Roshiego w Japonii i Europie. Od 2010r. Prowadzi medytację Zen i odosobnienia w szkole jogi Jurka Jaguckiego w Szczecinie. Autor publikacji i tłumaczeń tekstów związanych z praktyką Zen, członek grupy Liderów OneDropZen. Rozszerza i pogłębia swoje doświadczenia medytacyjne przenosząc je na pole wspinaczki skalnej, drytoolingu oraz freedivingu.
Szukaj