Zazen

Japońskie zen jest naturalnym stanem umysłu. Zazen jest treningiem pozwalającym powrócić do tego pierwotnego, naturalnego stanu, poprzez praktykę siedzącej medytacji (z jap. za siedzieć, zen medytacja). Nauki zen często porównują umysł do oceanu, na powierzchni którego nieustannie pojawiają się poruszenia, fale. Praktyka zazen pozwala dotknąć nieporuszonej głębi i przejrzystości umysłu, a wraz z nimi stawać się wszystkim co nas spotyka, w doświadczaniu jedności z całym światem naturalnie manifestować współczucie. Nasz umysł pierwotnie jest czysty i nieograniczony, to ego zawęża jego pierwotną właściwość, w zazen uczymy się wracać do tej wrodzonej, nieograniczonej, czystej wolności. Ostatecznie nic nie jest potrzebne poza bezpośrednią percepcją tej nieporuszonej esencji.

Praktyka z naszą grupą nakierowana jest na poznanie i opanowanie podstawowych technik japońskiej medytacji, takich jak sussokan, czyli skupienie na liczeniu oddechów, zuisokan czyli koncentracji na obserwacji oddechu oraz shikan, gdzie shi oznacza zatrzymanie, kan znaczy dosłownie obserwowanie. Praktyka z Roshim Shodo Haradą daje również możliwość praktyki koanów. Prócz cotygodniowych spotkań zazen wraz tłumaczeniem wykładów, organizujemy krótsze kwartalne, weekendowe odosobnienia tzw. zazenkai, oraz dłuższe tygodniowe odosobnienia tzw. sesshin. Regularnie uczestniczymy i umożliwiamy udział w sesshin prowadzonych przez Roshiego Shodo Haradę w Hokuozan Sogenji w Asendrof w Niemczech oraz w klasztorze Sogenji w Okajamie w Japonii. 
Ciało.
Ciało jest jednym z trzech aspektów naszej praktyki, właściwa praca z nim, z jego ułożeniem, równowagą, napięciem i rozluźnieniem, stają się narzędziami naszej praktyki. Gdy ciało pozostaje nieruchome, umysł również przestaje się poruszać. Podczas praktyki uczymy się tego jak prawidłowo siedzieć, utrzymywać właściwą postawę, pozycję dłoni, wzroku, jak dbać o dobrą kondycją ciała, uczymy się przez ciało wpływać na oddech i stan umysłu.
Oddech
Oddech zaczyna i kończy nasze życie, łączy nas z nim tu i teraz. Praktyka zazen pozwala odzyskać zdolność właściwego oddychania, poznać procesy z nim związane oraz doświadczyć świeżości, energii i jasności stanu umysłu, do którego wracamy wraz z opanowaniem technik pracy z oddechem. Podczas praktyki uczymy się kontroli nad tym jak oddychamy i puszczamy oddech, jak długo prowadzić wdech i wydech, jak wzmocnić mięśnie oddechowe, jak koncentracja i dekoncentracja uwagi na oddechu wpływają na stan ciała i umysłu.
Umysł
Praktyka z umysłem oznacza pracę z różnymi sposobami koncentrowania i jednoczenia umysłu. Innymi słowy to wkraczanie w stan skupienia (samadhi). Podczas praktyki poznasz konkretne metody i narzędzia harmonizowania umysłu takie jak po japońsku susokukan i zuissokan oraz rozwiniesz praktykę uważności związanej ze stanem umysłu, tego co się z nim dzieje gdy praktykujesz lub koncentrujesz się na pracy z różnymi aspektami oddechu i ciała.

Zapraszamy do wspólnej praktyki.

Poniedziałek 06:00- 8.00 / 3 rundy zazen trwające po 30 min. oraz recytacja sutr.
Niedziela 18:00-20:00 / herbata, 3 rundy zazen 30 min. wraz z tłumaczeniem teisho
Kwartalnie : weekendowe zazenkai

Istnieje możliwość uczestniczenia wirtualnie Google Meet

Opłata: zarówno zazen jak i zazenkai nie są odpłatne,
niemniej jednak przyjmowane są dowolne darowizny na rzecz utrzymania zendo.
Szukaj