Historia szczecińskiej grupy ODZ

Jesteśmy grupą osób praktykujących buddyzm Zen w tradycji Rinzaj pod kierunkiem Mistrza Zen Roshiego Shodo Harady, opata japońskiej Świątyni Sogenji w Okajamie. Organizacja, na której czele stoi Roshi Shodo Harada, nazywa się OneDropZen, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza "Zen jednej kropli wody". Tradycyjnie grupę osób praktykujących buddyzm określa się mianem Sangha, ODZ skupia uczniów w wielu krajach świata, w Polsce najwięcej osób praktykujących z Roshim mieszka w Szczecinie i tutaj też znajduje się nasze oficjalne miejsce praktyki, zendo mieszczące się w samym centrum miasta, na Deptaku Bogusława X 3/3.

Roshi Shodo Harada po raz pierwszy przyjechał do Szczecina w 1998 roku na zaproszenie Misjii Buddyjskiej Trzy Schronienia w Polsce. Podczas tej wizyty Roshi dał publiczne wykład teisho, następnie zgodził się poprowadzić krótkie odosobnienie kosesshin w Szczecinie w czerwcu1999 roku. Grupa osób rozpoczęła regularną praktykę zazen w buddyjskiej świątyni w Szczecinie. Dwa lata później, w 2001 roku, Roshi poprowadził 7 dniowe odosobnienie osesshin zorganizowane w Gadomiu, miejscowości pod Szczecinem, w zabytkowym dworku z udziałem około 60 osób. Dwa kolejne osseshin miały tam miejsce również w 2005 i 2008 roku, z podobną liczbą uczestników. Podczas kosesshin w 2007 roku powstało nowe zendo otwarte w Szkole Jogi Jurka i Ałły Jaguckich, Roshi na oficjalnej ceremonii otwarcia nadał mu nazwę "Tekisuian". W 2011 roku szczecińska grupa zorganizowała czwarte osesshin, tym razem zlokalizowane w Asendorf w Niemczech, aby wesprzeć budowę powstającego tam klasztoru zen Hokuozan Sogenji, tworzonego jako miejsce centralnej praktyki ODZ w Europie. Rok później, w styczniu 2013 w Szczecinie miało miejsce kolejne kosesshin wraz z wystawą kaligrafii Roshiego Shodo Harady w Galerii111, podczas której Roshi dał kolejny publiczny wykład. Na na początku 2013 roku szczecińska grupa przyjęła nazwę OneDropZen Polska odłączając się od Misji Buddyjskiej i stając się formalnie częścią wspólnoty buddyjskiej OneDropZen, zrzeszającej Uczniów Roshiego Shodo Harady z całego świata. Ostatnia wizyta Roshiego Shodo Harady w Polsce związana była z odosobnieniem zorganizowanym w Raminie k. Szczecina wraz z pokazem kaligrafii w Szczecińskiej Filharmonii w 2016 roku. W roku 2023 w dniach 25-29.07, Shodo Harada Roshi po raz kolejny przyjechał do Polski, by poprowadzić sesshin z blisko 50 uczestnikami. Miało ono miejsce w Pałacu w Paprotnie koło Kamienia Pomorskiego. Sesshin było istotnym ze względu na dwa towarzyszące mu wydarzenia. Pierwszym z nich była ceremonia przekazu Dharmy dla Taikan ShoE Roshi, która odbyła się w klasztorze Hokuozan Sogenji dnia 24.06.2023. Drugim było sesshin w Ukrainie, zorganizowane przez One Drop Zen Polska w dniach 2-09.07.2023, które miało miejsce w Teatrze Dakh w centrum Kijowa, podczas trwających ataków rakietowych związanych z napaścią Rosji na Ukrainę.

Polska grupa prowadzona jest od swojego początku przez Genyu Jurka Jaguckiego, którego od 2010 wspiera Seigen Szymon Olbrychowski, oraz długoletni uczniowie Roshiego Shodo Harady: Wako Małgorzata Fudali, Ninsei Robert Wiszowaty, Gensho Paweł Żuk, Dotai Dorota Kozłowska, Myogen Izabela Toczek oraz pozostałe osoby od wielu lat regularnie uczestniczące w zazen i sesshin.  
Szukaj